W ramach programu Rodzina 500 plus do ZUS wpłynęło już 1,54 mln. wniosków na 2,44 mln. dzieci. W województwie podlaskim rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 41tys. dokumentów na 68 tys. dzieci. Od lutego można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu Rodzina 500 plus. Od 1 lutego ZUS przyjmuje już wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres świadczeniowy – od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
- Do tej pory rodzice z naszego regionu złożyli ponad 41 tys. wniosków na 68 tys. dzieci. Zdecydowana większość dotyczy nowego okresu świadczeniowego, który rozpoczyna się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Dla porównania, na koniec stycznia złożono niewiele ponad 2,6 tys. wniosków.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Przy składaniu wniosków o 500 plus warto dokładnie sprawdzić czy wniosek dotyczy właściwego okresu świadczeniowego.
Wnioski na okres trwający do 31 maja 2022 r. powinni składać tylko ci rodzice i opiekunowie, których dziecko urodziło się w 2022 r. lub przed 1 stycznia 2022 r. ale wniosek o świadczenie wychowawcze nie został jeszcze złożony. Jeśli rodzice lub opiekunowie złożyli wniosek do końca 2021 r. i środki z programu wypłaca im gmina, nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. ZUS odmówi wówczas przyznania świadczenia.
Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o 500 plus na nowy okres świadczeniowy (od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.). Taki wniosek powinny złożyć osoby, dla których wypłata świadczenia ma być kontynuowana w nowym okresie.
- Rodzice, którzy składają wnioski na nowonarodzone dzieci w lutym 2022 r. mogą złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe – do 31 maja 2022 r. i od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.- wyjaśnia rzeczniczka.
Wnioski o 500 plus można składać wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Świadczenie wypłacane jest wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku numer konto.
![]() |
Powiat sokołowski - powiat zlokalizowany we wschodnich rejonach województwa mazowieckiego z siedzibą w Sokołowie Podlaskim. Urbanizacja terenów sięga 35%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Sokołów Podlaski (gmina miejska), Kosów Lacki, Sokołów Podlaski (gmina wiejska), Sterdyń, Repki, Bielany, Jabłonna Lacka, Sabnie, Ceranów. Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku. Jest on słabo zaludniony i ma charakter przede wszystkim rolniczy. Niewiele tu wód, są za to liczne kompleksy leśne, a to oznacza długie spacery na zdrowym powietrzu i korzystanie z darów lasu np. grzybów, jagód i dzikiej zwierzyny. Są tu również tereny pod ochroną i stanowią one połowę powierzchni powiatu: rezerwat florystyczny „Bojarski Grąd”, rezerwat florystyczny „Biele”, rezerwat „Sterdyń”, rezerwat „Śnieżyczki”, rezerwat florystyczno-krajobrazowy „Skarpa Mołożewska” oraz rezerwat ornitologiczno-faunistyczny „Wydma Mołożewska”. Bujnie rozwinięta jest tu sztuka ludowa, m.in. tkactwo, haft, wikliniarstwo i rzeźbienie w drewnie. Taka pamiątka zrobi wrażenie.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola